İsrail’den Gazze’ye saldırı: Ölü sayısı 80’e yükseldi

İsrail ordusu, saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi’nin orta kesiminde dört rehinenin sağ olarak kurtarıldığını açıkladı. Reuters haber ajansının aktardığına göre, ordu, bugün yaptığı açıklamada, dört rehinenin üçünün erkek, birinin kadın olduğunu, rehinelerin Nova müzik festivalinden kaçırılan kişiler olduğunu bildirdi. İsrail ordusunun açıklamasında kurtarılan rehinelerin sağlık kontrolleri için hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, Hamas’ın ateşi altındayken dört rehinenin özel bir operasyonla kurtarıldığını söyledi. Operasyonun haftalardır planlandığını söyleyen Hagari, bir polis memurunun ağır yaralandığını açıkladı. İsrail Ordu Sözcüsü, kurtarılan rehinelerin Nusayrat’taki iki evde tutulduğunu bildirdi. Bu açıklamanın ardından konuşan Hamas yetkilisi Sami Abu Zuhri ise İsrail’in ‘dokuz ay sonra dört rehineyi kurtarmasının başarı değil başarısızlık işareti olduğunu’ söyledi. Filistin’in WAFA haber ajansının paylaştığı bilgilere göre, Nusayrat Mülteci Kampı’na yönelik saldırıda 80 Filistinli hayatını kaybetti.

HANGİ REHİNELER KURTARILDI?

Fotoğraf: DHA

İsrail ordusunun dört rehineye ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Noa Argamani (25), Almog Meir Jan (21), Andrey Kozlov (27) ve Shlomi Ziv (40) Nova müzik festivalinden Hamas tarafından kaçırıldıktan sonra IDF, ISA ve İsrail Polisi tarafından Nusayrat’ın merkezindeki iki ayrı noktadan özel bir operasyonla kurtarıldı. Sağlık durumları iyi olup, ileri tıbbi tetkikler için ‘Sheba’ Tel-HaShomer Tıp Merkezine nakledilmişlerdir.”

İSRAİL ORDUSUNDAN NUSAYRAT’A SALDIRI: 80 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Öte yandan, İsrail ordusu, daha önce yaptığı bir başka açıklamada, Gazze Şeridi’nin Nusayrat bölgesinde ‘militan altyapıyı’ hedef alan saldırılar düzenlediğini duyurdu. Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, saldırılarda onlarca ölü ve yaralı olduğu bilgisini verdi.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, “İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) şu anda (Gazze Şeridi’nin orta bölgesindeki) Nusayrat bölgesinde yer alan terörist altyapıyı hedef alıyor” denildi. Gazze’deki Sağlık Bakanlığı ise konuya ilişkin açıklamasında, aralarında çocukların da olduğu ölü ve yaralıların El Aksa Hastanesi’ne götürüldüğünü aktardı. Bakanlığın Facebook sayfasından yapılan açıklamada, “Onlarca yaralı, yerde yatıyor; sağlık ekipleri, ellerindeki basit tıbbi kapasite ile onları kurtarmaya çalışıyor” denildi.

Reuters’a açıklamada bulunan Gazzeli bir sağlık yetkilisi de İsrail’in Nusayrat ve Gazze Şeridi’nin diğer bölgelerine yönelik saldırılarında en az 50 Filistinlinin öldüğünü bildirdi. Filistin’in resmi haber ajansı WAFA, konuya ilişkin haberinde, İsrail güçlerinin Nusayrat Mülteci Kampı’na saldırısında ölü sayısının yaklaşık 80’e yükseldiğini, onlarca yaralı olduğunu, ölen ve yaralananların çoğunun siviller olduğunu aktardı.

Haberde, İsrail’in hava saldırılarının ayrıca Deyr El Belah’taki El Aksa Şehitleri Hastanesi, El Meghazi ve Bureyc mülteci kamplarını ve Zawayda kasabasını da hedef aldığı belirtildi.

HANİYE: İSRAİL, SEÇİMLERİNİ HAMAS’A DAYATAMAZ

Hamas’ın Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye de Gazze’de ateşkes ve rehine takası anlaşması çabalarına ilişkin açıklama yaptı. İsrail’in Nusayrat’a yönelik saldırısının ardından konuşan Haniye, İsrail’in Hamas’a kendi seçimlerini dayatamayacağını, Hamas’ın Filistinlilerin güvenliğini sağlamayacak hiçbir anlaşmayı kabul etmeyeceğini söyledi. Haniye, açıklamasında, “Halkımız teslim olmayacak ve direnişimiz suçlu düşman karşısında haklarımızı savunmaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

GANTZ’IN HÜKÜMETTEN ÇEKİLMESİ BEKLENİYORDU: AÇIKLAMASINI ERTELEDİ

Öte yandan, İsrail basınında yer alan haberlere göre, gün içinde hükümetten çekileceğini açıklaması beklenen bakan Benny Gantz planlanan konuşmasını iptal etti.

İsrail devlet televizyonu KAN’ın Gantz’ın ofisine dayandırdığı habere göre, Gantz’ın bu akşam bir açıklama yapması bekleniyordu. Haberde, Gantz’ın yapacağı açıklamada hükümetten çekileceğini duyurmasının beklendiği aktarılmıştı. Gantz’ın İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’ya Gazze’ye yönelik savaşa ilişkin net bir strateji belirlemesi için verdiği süre bu akşam sona eriyordu. Savaş Kabinesi üyesi Benny Gantz, 18 Mayıs’ta Başbakan Benjamin Netanyahu’nun Gazze’deki saldırılar sonrasına ilişkin 8 Haziran’a kadar bir planı onaylamaması halinde partisinin hükümetten çekileceği tehdidinde bulunmuştu.

GAZZE’DE ÖLÜ SAYISI 36 BİN 801’E YÜKSELDİ

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı’nın bugün yaptığı açıklamaya göre, İsrail’in Ekim 2023’ten bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 36 bin 801 kişi hayatını kaybetti, 83 bin 680 kişi yaralandı. Bakanlık İsrail’in düzenlediği saldırılarda son 24 saat içinde 70 Filistinlinin hayatını kaybettiğini, 150 Filistinlinin de yaralandığını bildirdi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir